Jeśli dobrze się przyglądniesz, na obrazku wpisu linkowanym poniżej, jest jedna książka, która nie została ujęta w podsumowaniu 5 książek, na które warto zwrócić uwagę. Ale nic straconego. Dziś dostaniesz ode mnie kilka słów o Sneakers: The Complete Limited Editions Guide, ale nie tylko.

Enjoy i czytaj dalej, a potem powiedz koleżance, koledze o tym wpisie.

5 książek o kulturze butowej, na które warto zwrócić uwagę

Sneakers: The Complete Limited Editions Guide to książka po raz pierwszy wydana w 2014 roku. Fajny papier, niezłe zdjęcia, super zszycie i ciekawy format, który nie mieści się na żadnej półce. I nie mówię tego złośliwie, uwielbiam formaty niestandardowe, takie które przykuwają uwagę i które zapamiętuję. Ale Ciebie to nie interesuje. Interesuje Cię co jest w książce.

Zadam Ci w takim wypadku pytanie retoryczne – a jak myślisz? Standardowo znajdziesz w niej olbrzymią skarbnicę wiedzy na temat butów limitowanych, krótkie opisy historii marki, najważniejsze, najbardziej limitowane, najbardziej poszukiwane modele. Sporo kolaboracji, w tym także kilkanaście stron poświęconych tym, którzy kolaborują – Bape, HTM, Dave White, Ronnie Fieg, Mita, Clot, Patta, Sneakersnstuff. Pod koniec książki jest też anatomia buta, mały słowniczek terminów technicznych, a to wszystko zamknięte na 265 stronach.

I co ważne, książka nie zajmuje się tylko i wyłącznie najpopularniejszymi markami, ale opowiada o praktycznie każdej, od Nike, Jordan Brand, adidasa, Converse, Asics, New Balance, Vans, Pumę, Reeboka ale i Lacoste, Le Coq Sportiff, Saucony, Fila, PRO-Keds, Pony. Książkę wydał Thames & Hudson, a pracowała nad nią agencja U-Dox.

Książkę można już kupić w Empiku -> KLIK

Szkoda tylko, że samego info o danym wydaniu jest w zasadzie zaledwie kilka zdań, chciałbym czegoś więcej. W sumie w książce znajduje się 15 marek i ponad 300 projektów.

A teraz moje bread and butter, słońce mego kicksowego życia, mój ostatni nabytek książkowo-kicksowy – 1000 Sneakers, a guide to the World’s Greatest Kicks from Sport to Street. Powiem Ci szczerze, gdybym miał napisać książkę o butach, ich historii, postaciach, istotności, odniesieniach, to wyglądałaby właśnie tak, jak ta napisana przez Mathieu Le Maux.

A w środku prawdziwa perełka. Nie ma standardowych opisów, tego łatwego podejścia i podziału marka – model – kolorystyka. Le Maux poszedł kilka kroków dalej i zdecydował się na opisanie fenomenu kultu, który powstał wokół obuwia sportowego. Ten skatalogował modelami, które ten kult robiły, ale opisy te są dłuższe, okraszone danymi, odniesieniami – adidas Stan Smith to nie tylko sam but, ale też story kariery tenisisty, krótki rys tego co osiągnął, nawet jego zdjęcie. Przekładasz kilka stron dalej, a tu Nike Cortez, odniesienia do iD, do Phila Knighta, kultowe zdjęcia Toma Hanksa z Foresta Gumpa i Charlie’s Angels (Farrah Fawcett) na desce w Cortez. Idziemy dalej, a tu Le Coq Sportiff i historia Arthura Ashe, który grał w tenisa w tym właśnie bucie. Jeszcze Ci za mało? Spring Court G1 znasz? To ten but, który pojawia się na nogach Johna Lenona z Abbey Road. Jest pokazany New Balance, w którym kochał się Steve Jobs i podpis, że to właśnie ten but lądował na stopach nieżyjącego już wizjonera. Są odniesienia do filmu, muzyki, popkultury generalnie. Oczywiście budowa buta i słowniczek. I co najważniejsze, książka jest chyba najbardziej aktualna ze wszystkich, bo została wydana w 2016 roku.