Siedliśmy sobie kiedyś przy stole. Okrągłym. Postawiliśmy na nim trochę wina, kilka bezcukrowych Fant, jakieś piwo. Zamówiliśmy pizze i słodycze. Było bardzo miło, a spotkaliśmy się, bo chcieliśmy porozmawiać.

Szkoda, że to wszystko działo się na Skype, bo Obuwnik w składzie Ola i Gabriel siedzieli u siebie w Krakowie, ja we Wrocławiu.

Kilka minut wystarczyło jednak, aby powstał krótki poradnik, zawierający kilka istotnych odpowiedzi, na pytania które słyszymy dość często. Poruszaliśmy ogólne tematy, ale chcieliśmy zebrać kilka najważniejszych elementów, które mogą się Wam przydać z cyklu jak dbać o buty i jak czyścić buty.

No to do dzieła.

1. Czy pielęgnacja skóry butów jest ważna?

Tak, nawet bardzo. Skóra cholewki, kiedy jest odpowiednio pielęgnowana, a przede wszystkim odżywiona, posłuży nam zdecydowanie dłużej niż ta, która po prostu była przecierana wilgotną szmatką raz na miesiąc. Dedykowane kremy do skóry zachowują jej elastyczność, miękkość i wydłużają żywotność.

2. Jakich środków nie używać do czyszczenia butów?

Ameryki na pewno nie odkryjemy, jednak zdecydowanie nie polecamy używania mocnych, chemicznych środków takich jak Cif, Domestos, itp.

Pranie butów w pralce również nie jest dobrym wyjściem, o czym już wspominaliśmy w poprzednim artykule, który znajdziecie tutaj.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów odpowiednich dla każdego rodzaju materiału, także jest w czym wybierać i warto o to zadbać!

3. Moje buty strasznie się gną. Jak temu zapobiec?

Poprzez użycie drewnianych prawideł. Oczywiście plastikowe prawidła po części spełniają swoje zadanie, ale drewniane są zazwyczaj większe, odpowiednio wyprofilowane i wypełniają dobrze buty od środka, dzięki czemu działają jak żelazko dla skóry. Jednocześnie zaletą drewna jest wyciąganie wilgoci z obuwia, a także pozostawia przyjemny zapach, szczególnie cedr.

4. Jak przywrócić biel białym sznurowadłom?

Bardzo prosto – proszkiem do białego. Przy bardzo głębokich zabrudzeniach trzeba uzbroić się w cierpliwość, czasem należy wyczyścić je kilkukrotnie, ale to proste rozwiązanie świetnie się sprawdza.

5. Jak czyścić buty z meszu/siateczki

Lato za pasem, więc jak dbać o buty z siatki/siateczki/meshu? Jak dobrze wiecie utrzymanie jasnego (w szczególności białego) obuwia z różnych materiałów siatkopodobnych, takich jak Flyknit, Primeknit, mesh, itp. do łatwych nie należy, ale jest na nie sposób.

Po pierwsze należy pamiętać przede wszystkim o miękkich i delikatnych szczotkach, szmatkach, czy czymkolwiek, czego używacie do czyszczenia. To bardzo istotne, ponieważ sztywniejsze włosia na szczotkach po prostu zmechacą materiał na cholewce buta i już nie będzie od tego odwrotu, a jak wiecie wygląda to nieestetycznie.

Po durgie – preparaty do czyszczenia. Warto tu postawić na sprawdzoną jakość i posiłkować się środkami takimi, jak np. Tarrago Shampoo (np. do cholewek Flyknit), Tarrago SuperGel (do ręcznego prania obuwia) i tak dalej. Warto także zapobiegać dużym zabrudzeniom i wnikaniu brudu w cholewkę poprzez zastosowanie na parze, której jeszcze nie używaliśmy Nano Protectora. Najlepiej ze 2-3 warstwy w odstępach min. 30 minutowych. Co prawda na takich materiałach trudno będzie o efekt zupełnie spływającej wody, ale nie o to nam tutaj chodzi. Dzięki temu prostemu zabiegowi zdecydowanie łatwiej będzie je później czyścić.

A na zakończenie – kliknijcie w filmik, subskrybujcie kanał i naszego Instagrama.