Dlaczego pranie butów w pralce to zły pomysł?

Pomimo tego, że w wielu miejscach w sieci po ukazaniu się poniższych zdjęć, użytkownicy twierdzą, że prali swoje nitki i nic im nie było, to żaden producent, ani nikt, kto ma jakiś związek z firmami odnawiającymi obuwie, sprzedającymi środki do renowacji obuwia, nigdy nie polecał i nie będzie polecał prania butów w pralce.

Generalnie zdanie ekspertów jest jednoznaczne – buty po praniu w pralce mogą się sążnie zjebać.

Ewidentnie widać, że jeden z kicksoholików wrzucił do pralki swoje Nike Flyknit Racer i wyprał je w temperaturze przypominającej wrzenie wulkanu. Materiał się zbiegł i ściągnął do siebie tak, że z butów wyszły malutkie banany. Sam prałem buty. Tak, każdy popełnia błędy. Ale ja miałem na tyle oleju w głowie, żeby ustawiać pralkę na najniższą możliwą temperaturę, nie odwirowywać i do tego prać je dość krótko. Na jednym z butów – akurat były to także nitki, tyle że Flyknit Lunar 1, odczułem i tak delikatne bananki.

Zrezygnowałem z tej sztuki, piorę ręcznie, używam żelu lub szamponu Tarrago.

A dlaczego nie prać butów w pralce? Radzą Ola i Gabriel z Obuwnika.

1. PODESZWA – to chyba pierwsza wątpliwość, która dotyka każdego decydującego się na pranie butów w pralce – co się stanie z podeszwą? Nic dobrego. Jeżeli nie rozklei się po pierwszym praniu, to niestety klej przy tak dużej ilości wody i ciepła zwyczajnie się osłabia. Niektóre kleje są naprawdę mocne i wytrzymują kilka prań, ale prędzej, czy później podeszwa odklei się od cholewki.

2. CHOLEWKA – ano właśnie, co z górą buta? Najlepszy tego przykład mamy na tytułowym zdjęciu – wysoka temperatura w pralce spowodowała zniekształcenie i skurczenie cholewki. Nie wspominając już o cholewkach wykonanych z materiałów takich jak skóra naturalna, czy nubuk i zamsz, na które duże ilości wody i wysoka temperatura działają bardzo destrukcyjne. Od wypłukania koloru z butów po osłabienie struktury skóry, przez co później może mieć tendencje do pękania i nadmiernego zaginania się.

3. KOLORY – to chyba największy psikus, jaki może sprawić pranie butów w pralce. Wsadzimy białe buty z czerwonymi akcentami, a po skończonym praniu wyjmiemy śliczne różowiutkie.

Domowy sposób na custom? Przed decyzją o praniu obuwia w pralce warto się dobrze zastanowić. Porównać to można do stania w ogromnej, gorącej ulewie przez ok. 1-2h, a do tego dochodzi jeszcze siła odśrodkowa, która działa na buty w bębnie podczas wirowania. Krótko mówiąc – to nic dobrego, zdecydowanie lepiej poddać buty gruntownemu czyszczeniu, dedykowanymi preparatami, z użyciem odpowiedniej ilości wody do danego materiału niż iść na łatwiznę.

To teraz już wiecie dlaczego nie?