Nike Roshe Run Natural Motion

Nie Rosze tylko Roszi, nie Fluks tylko Flaks!

Nike Roshe Run, stworzone przez Dylana Raascha miały być w założeniu biegowym butem NSW w cenie około 70 dolarów. W Polsce mówimy na nie ROSZE. Prawidłowa wymowa tego kicksa brzmi ROSZI. Dlaczego? Raascha inspirował się filozofią Zen. Roshi w filozofii Zen oznacza – nauczyciela, wyższego stopniem, bardzo szanowanego profesora, mędrca, mentora, taki archetyp starego, mądrego człowieka. Raasch wspomina, że Nike musiało zmienić pisownię z Roshi (nad o jest taki ogonek) na Roshe ze względu na prawa autorskie do … najprawdopodobniej postaci z Dragon Ball Z. Wymowa pozostała jednak ta sama. Teraz już wiecie jak to wymówić.

SU14_NSW_B2-RosheRun_Flavio-Three_Quarter_Hero_31135

adidas ma swoje ZX Flux, gdzie nie pójdę (sam tak zresztą mówiłem) słyszę fluks. To błędna wymowa, o której opowiedziała mi kiedyś znajoma pracująca w adidasie. Poprawna brzmi FLAX.

Adidas_ZX_Flux_B34915_Purple3

Wiecie doskonale, że nazwa Nike pochodzi od imienia greckiej bogini zwycięstwa, adidas to imię i nazwisko Adi Dassler – twórca marki (jego pierwsze imię bez zdrobnienia to Adolf). Podobno niektórzy rozwijają skrót adidas jako All Day I Dream About Soccer. Inni, jak np. Korn – All Day I Dream About Sex. Powstała nawet taka piosenka.

Ciekawe są natomiast nazwy innych marek. PONY to proste Product of New York. 

footpatrol-pony-topstar-mid-profile-1

ASICS nie ma liczby pojedynczej! Rozwijając skrót powstaje nam Anima Sana In Corpore Sano czyli w zdrowym ciele zdrowy duch.

O New Balance możecie poczytać więcej w naszych wcześniejszych tekstach.