Pogoda już daje znaki, że lato za nami. Kalendarz przewrócił się już na dziewiątkę i niestety musimy się przygotować na deszcze, śniegi, zawieruchę i zimno. I nie tylko siebie, ale i nasze ukochane buty.

Też tak macie? Wasze ulubione Jordany nie nadają się na wyjście w jesienny wieczór, bo pogoda nie sprzyja i zamszowe wstawki po prostu zostaną zniszczone? A to przecież idealny but na imprezę na Wake Parku!

Co zrobić? Czasem nie da się nic, bo w śnieg w Jordan IV Toro przecież nie wejdziemy.

Poprosiliśmy zaprzyjaźnioną ekipę z Multirenowacja.pl o kilka rad dotyczących zapobieganiu zniszczeń, ich eliminowaniu, konserwacji obuwia i poradzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Enjoy, wiemy, że poniższe rady będą bardzo istotne.

Na dworze zaczyna się robić mokro, a to chyba nie jest najlepszy czas dla butów

Dokładnie. Trzeba mieć świadomość, że generalnie buty wilgoci nie lubią. Rozwiniemy  ten  wątek nieco później, ale warto to  sobie  powtarzać,  bo  przemaczanie  obuwia  to  jeden  z głównych czynników generujących problemy i wpływających negatywnie na żywotność naszych butów.

W jaki sposób czyścić skóry jakie spotykamy w butach sportowych?

Zanim  przejdziemy  do  czyszczenia,  powinniśmy  mieć  choćby mglistą świadomość  z  czego  nasze  buty  producent  wykonał.  W  największym uproszczeniu najczęściej spotykane w butach sportowych materiały, to:

Skóry  syntetyczne, nazywane również nieco przyjaźniej eco-skórami lub skórami ekologicznymi

 Jesien_Fot_1

Skóry naturalne

  • Licowe (gładkie)

Jesien_Fot_2

  • Zamszowe

Jesien_Fot_3

  • Nubukowe

Jesien_Fot_4

  • Tekstylia

Jesien_Fot_5

 Skóry  lakierowane  (elementy cholewki o wysokim połysku spotykane w wielu modelach And1)

Jesien_Fot_6

Tematem na osobny wpis jest jak rozróżniać dane materiały, ale w skrócie, każda nowa para  powinna być oznaczona stosownymi piktogramami informacyjnymi.

0-1 0

Większość  butów,  jak  widać,  nie  jest  wykonana  z  jednego  rodzaju materiałów. Cholewka  zazwyczaj wykonana jest z dwóch czasem trzech rodzajów materiału, przy czym piktogram dotyczy tego, który jest dominujący.

Dlatego też przy czyszczeniu i pielęgnacji obuwia sportowego polecamy produkty  jak  najbardziej  uniwersalne, których można używać do wielu rodzajów skór i materiałów.

Jakie środki nadają się do pielęgnacji skór? 

Jest wiele uniwersalnych środków.

Np. TARRAGO  Universal  Cleaner  – do  czyszczenia  niemal  wszystkich rodzajów skór (poza lakierowanymi): naturalnych i syntetycznych skór gładkich, licowych, zamszu, nubuku i tekstyliów.

Jesien_Fot_7

TARRAGO  Shoe  Cream  –  krem  do  butów  ze  skór  naturalnych  i syntetycznych licowych / gładkich

Jesien_Fot_8

NANO Protector TARRAGO – do zabezpieczenia wszystkich rodzajów skór i materiałów (poza lakierowanymi):

Jesien_Fot_9

Właściwie te 2-3 produkty załatwiają nam wiele. Dalej doprecyzujemy.

Co polecacie do czyszczenia zamszu i nubuku? Bardzo dużo Jordanów jest wykonanych właśnie z tych materiałów?

Jesien_Fot_10

 

  • Bardziej uciążliwe plamy i zabrudzenia czyścić Universal Cleanerem TARRAGO – po czyszczeniu przeczesać włosie szczoteczką.
  • Opcjonalnie, profilaktycznie zabezpieczyć można produktem NANO Protector TARRAGO:

Próbka możliwości Produktu:

[youtube height=”HEIGHT” width=”WIDTH”]https://www.youtube.com/watch?v=PnOw_sNVG0A[/youtube]

[youtube height=”HEIGHT” width=”WIDTH”]https://www.youtube.com/watch?v=7mBKVYa0tNo[/youtube]

Czego unikać przy czyszczeniu oraz konserwacji obuwia?

Przemoczenia  skór  i  stosowania  słabej  jakości  lub  niewłaściwych środków.  Zdarza  się,  że  nieświadomi zagrożeń smarujemy buty z nubuku pastą lub kremem do skór licowych. Zdarza się również, że ktoś czyści buty… cifem lub płynem do naczyń. Uwierzcie, to naprawdę zdarza się na co dzień.

Co zrobić gdy nasze buty zmokną? I czy są tu jakieś uniwersalne rady czy to w zależności od materiału trzeba zastosować inną procedurę?

Najlepiej  działać  profilaktycznie  stosując chociażby NANO Protector Tarrago,   lub  unikać  przemoczenia.  Jeżeli  to  się  natomiast  już przytrafi  to  pamiętajmy, by buty wysuszyć z dala od wszelkich źródeł ciepła.  Niech  schną  w  temperaturze  pokojowej nałożone na prawidła wykonane  z  nielakierowanego  drewna,  które  będą  w stanie wchłonąć wilgoć  zalegającą wewnątrz. Jeżeli nie mamy prawideł, do środka warto włożyć  gazety,  wymieniając  je  kilkukrotnie  za  każdym razem kiedy nasiąkną wilgocią.

Jeżeli  przemoczyliśmy buty skórzane, musimy mieć świadomość, że skóra po  wyschnięciu  może  być  przesuszona i warto ją natłuścić kremem do butów.  Jeżeli  skóra  jest bardzo sucha i sztywna, warto zastosować tłuszcz do skór.

Minimalna  ilość  tego  tłuszczu  wybitnie odżywi i uelastyczni skórę.

Ważna  informacja – tłuszcz przyciemnia odcień skóry, zatem na jasnych skórach  należy zastanowić się czy tego chcemy. Jeżeli nie – stosujemy łagodniejsze środki.

Prać buty? Jeśli tak, to jak? Niektóre pralki mają specjalną opcję – buty sportowe – ale jeśli takiej nie ma, to co wtedy?

Raczej należy unikać prania.  Buty  gruntownie można wyczyścić i odświeżyć stosując chociażby  Universal  Cleaner  lub  Shampoo  Tarrago – suchą piankę do czyszczenia.

Jeżeli  jednak  uznamy,  że  nie  ma innej opcji to prać ręcznie lub w opcji,  o  której  wspominacie, używając  delikatnych płynów do prania obuwia.

Dlaczego unikać prania?

Detergenty rozpuszczają często spoiny klejone obuwia, do tego dochodzi przemoczenie  oraz często wysoka temperatura. Także jeżeli już prać to w niskiej temperaturze, stosując właściwy środek.

Czy buty sportowe powinny odpoczywać?

Tak. Młodzi  ludzie często w tych samych butach idą na trening, grają mecz, idą  do  szkoły, wracają późno do domu, a rano ponownie je zakładają i tak  7  dni w tygodniu. Przepocone buty to siedlisko mikroorganizmów i wilgoci.  Jeżeli wilgoć nie ma czasu na odparowanie, butów nie suszymy we  właściwy  sposób  to  degradacja następuje od wewnątrz. O przykrym zapachu  nie  wspominamy,  bo  to się rozumie samo przez się.

Naturalna skóra  lub  tekstylia  są  w stanie jeszcze oddać trochę wilgoci przez cholewkę, ale w syntetycznych butach bywa szczególnie dramatycznie.

Wyświadczymy   przysługę   sobie,  swoim butom i naszym bliskim, kiedy eksploatować  będziemy  jedne  buty w aktywności sportowej, a drugie w aktywności  pozasportowej.  To  absolutne minimum.

Trzymając się kilku prostych zasad zadbane buty mogą służyć naprawdę długo.

Dziękujemy ekipie Multirenowacja.pl oraz E-sportowe.pl za rady, które pomogą nam wszystkim zadbać o nasze obuwie w należyty sposób. Profesjonalne porady dotyczące konserwacji obuwia znajdziecie również na forum miłośników obuwia – Wbutach.pl