Trochę się jarałem – nie był to mój pierwszy raz, ale to zawsze przyjemne, gdy możesz posiedzieć przy swoim projekcie Nike iD. Nie raz, nie dwa, nie pięć i nie trzydzieści, robiłem swój projekt w iD, sprawdzałem co mi się podoba, co mogło by mi się spodobać. I zakładam się, że robiłem tak samo jak Ty.

Ale kilka razy, zdarzyło mi się też, że wykonałem projekt w iD, który następnie do mnie przyjechał. W ubiegłym roku były dwie takie sytuacje, najpierw zrobiłem standardowe i proste Nike Air Max Zero, a następnie zarówno starszego, jak i młodszego brata – Nike Air Max 1, przy którym pracowali panowie z Will Leather Goods. I wyjaśniam, starszego, bo AM 1 pojawiły się na rynku szybciej niż Zero, ale Zero były zaprojektowane wcześniej (nie w tej formie oczywiście) i do tego 0, a nie 1. Rozumiesz. 😀

W tym roku trafiło mi się, że do kolekcji wpada kolejny Air Max 1 w iD, tym razem oparty o materiały Pendleton.

Co to Pendleton? Fabryka tekstyliuów mieszcząca się w Portland. Związek z Nike bardzo prosty – siedziby firm mieszczą się w tym samym miejscu. Pendleton jest jednak nieco starsze, bo jej/jego (?) korzenie sięgają 1863 roku, ale firmę założono w 1909 roku, kiedy to rodziny związane z jej powstaniem, przeniosły się do miasteczka Pendleton. W Pendleton robi się koce, koszule i inną odzież z wełny. Pendleton był dostawcą koców dla wojsk USA podczas II Wojny Światowej. 4 lata po zakończeniu WWII Pendleton Woolen Mills zaczęło produkować specjalną linię przeznaczoną dla kobiet, potem były udane produkty (lata 60-te) dla młodzieży i niezwykle popularne koszule, które nosili m.in. Beach Boys (wcześniej znani jako The Pendletones).

Mój projekt AM 1 iD Pendleton to …

Połączenie jesieni i wiosny. Tak sobie to wymyśliłem. Sam Pendleton to w moim odczuciu materiał jesienny, bo wełna ma nam lekko ocieplić buta. Wybrałem brązy, dwa jego odcienie dokładnie, które w moim odczuciu były najładniejszymi jakie mamy do wyboru. Ale nie chciałem buta smutnego, dlatego poszedłem w wiosnę, a że lubię turkus, choć niezbyt często go używam, to wybór padł właśnie na ten kolor. Ale gdzie go dać? Ah, detale, wykończenia, to jest pomysł, który mi pasuje.

Turkus trafił więc na wyściółkę, okrągłe sznurówki, na podeszwę i w środek poduszki Air Max. To dodało butowi tego, czego oczekiwałem, Nie jest typowo wiosennie, ale tchnąłem w but życie. Ponadto, to musiała być podświadomość, bo kilka lat temu stworzyłem swój pierwszy projekt Nike iD, kiedy usługa w Polsce raczkowała i wtedy bazą był Air Jordan 1 Alpha. But o szarej cholewce i … turkusowych wykończeniach. Turkus nie jest identyczny, ale bardzo zbliżony. Ten dzisiejszy jest bardziej stonowany, tamten sprzed lat 5-6, jest morski, bardzo podobny do przepięknej, przeźroczystej wody oceanu na wypłyceniach. Ten dzisiejszy podoba mi się bardziej, bo nie błyszczy, jest bardziej matowy.

Zrezygnowałem z iD, wrzuciłem na duebre logotyp Nike. W poprzednich modelach robiłem oznaczenia, tym razem sobie to darowałem. Taki kaprys.

Stworzone przeze mnie iD widziała moja rodzina, mama z dziadkiem pytali czy to co mam na nogach to filc – bo tak naprawdę wełna Pendleton z wyglądu (i jeszcze w tym specyficznym brązie) przypomina nieco filc. Dziadek mówił nawet, że to nowa wersja walonek. Jak nie wiesz, co to walonki, to tłumaczę, że taki … wełniany kalosz. Kiedyś stać na niego było tylko bardzo bogatych ludzi, potem wszedł w powszechne użycie. Walonki miały to do siebie, że niezwykle dobrze izolowały przed mrozem, ale przepuszczały do środka każdą kroplę wody.

 

No nie moi drodzy, to nie walonki, ale wełna użyta do produkcji tych AM1 jest rewelacyjna, sprawia miłe wrażenie w dotyku i czuć, że but jest cieplejszy niż standardowy, skórzany AM1. Ah, ważna informacja, nosek jest oczywiście w zbliżonym, do oryginalnego, kształcie. Dlaczego w zbliżonym? Mam wrażenie, że ciężko było odtworzyć w wełnie ten dokładny kształt. Różnice są jednak moim zdaniem minimalne.

Tegoroczne iD z Pendleton to nie tylko Air Max 1, w kolekcji są też Cortez, Air Force Presto. Generalnie klasyka i bardzo fajny standard Nike.

Zadowolony? Jak najbardziej. Lubię klasykę, lubię bryłę Air Max 1, szczególnie w tej prawdziwej formie. Wygoda? Jak tylko lekko rozbijesz tego buta, to jest nieodłącznym towarzyszem Twojej stopy. Po prostu.

Szukaj kolekcji Nike iD Pendleton na oficjalnej stornie Nike