Od momentu swojej premiery model Nike Air Rift wykroczył daleko poza granice jednej dyscypliny sportowej. Ich oryginalny projekt z 1996 r. łączył cechy obuwia biegowego z sandałem, tworząc zaskakujący efekt. Model powstał w oparciu o wskazówki kenijskich biegaczy, którzy wówczas zdominowali biegi długodystansowe. Sportowcy Ci trenowali boso na terenie Wielkich Rowów Afrykańskich (ang. Great Rift Valley), rozciągających się po terytorium zachodniej Kenii. Ćwiczenia prowadzone pośród rowów tektonicznych, zwanych również ryftami, zainspirowały projektantów Nike do stworzenia obuwia z rozdzielonym obszarem palców – Air Rift.

Rozwiązanie to pozwoliło na pełne uwolnienie naturalnej motoryki pomiędzy dużym palcem stopy, a czterema pozostałymi. Anatomiczne kopyto nowych butów stanowiło stabilną platformę, zapewniającą bardziej naturalny krok. Z kolei poduszka gazowa zlokalizowana w rejonie pięty oferowała odpowiednią amortyzację.

Przez następne lata opinia na temat sylwetki Air Rift uległa wyraźnej zmianie. Od wprawiających w osłupienie butów, stały się oczkiem w głowie wśród amatorów mody miejskiej. Rift były również zapowiedzią projektów, które powstaną w przyszłości, jak Nike Free. Także kolorystyki „Ninja Nike” ewoluowały – od pierwszej będącej nawiązaniem do kenijskiej flagi narodowej, po pełne barw, aż po warianty użyciem różnych materiałów. Cholewki Rift były również płótnem dla wielu projektów, jak klasyczne nadruki domu handlowego Liberty po kolaboracje z projektantami i artystami.

Teraz, w 20 urodziny modelu, Nike przedstawia: Air Rift Breathe. Ta edycja posiada cholewkę z przewiewnej siateczki, idealnej na letnie upały. Jak przystało na ekstrawagancki projekt, Rift będą dostępne aż w ośmiu kolorystykach – czterech damskich oraz czterech męskich. Nike Air Rift Breathe trafi do sprzedaży już 9 czerwca na Nike.com oraz w wybranych salonach.

Jeśli Air Rift to nie but dla Was, na pewno znajdziecie coś w wyprzedażach, które przygotowało dla Was Nike.