Wiemy jak często można naciąć się na rynku na podrobione buty. Dostajemy od Was bardzo dużo pytań z prośbą o rozpoznanie czy buty wystawione na aukcjach są oryginalne, czy nie. Pamiętamy zresztą aferę z Retro But, która eksplodowała niczym wulkan kilka tygodni temu.

Postanowiliśmy więc stworzyć specjalnie dla Was ogólny poradnik. Z pomocą przychodzi nam m.in. Michał Mahol z butymarkowe.pl. Bo kogo innego pytać jak nie osobę, która obcuje z kicksami od momentu zamawiania ich u producenta, aż do dostarczenia do klienta docelowego?

Oto pierwsza część mojego poradnika.

Enjoy!

Jak odróżnić podróbki butów od oryginalnych? Da się to zrobić na pierwszy rzut oka?

Wszystko zależy od tego z jakiej jakości podróbką mamy do czynienia. Np. istnieją dwa rodzaje podrabianych Air Maxów, takie które są dokładnym odwzorowaniem oficjalnie wydanych kolorystyk oraz fantazje chińskich projektantów, które nigdy nie ukazały się pod szyldem Nike. Żadne z nich nie zapewnią nam jednak takiego komfortu jak prawdziwy Air Max i z pewnością w żadnej z podróbek system nie zadziała tak jak powinien. Odróżnienie podróbek od oryginałów nie będzie stwarzało problemu dla osoby śledzącej temat premier lub kogoś kto posiada wiedzę, zgromadzoną z własnych doświadczeń oraz z netu. Zakładamy jednak, że w tym cyklu artykułów staramy się pomóc osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kicksami, ponieważ to one stają się najczęstszymi ofiarami nieuczciwych sprzedawców. Problem staje się jeszcze bardziej poważny w sytuacji gdy sklep z podróbkami korzysta ze zdjęć legitnych wydań, opisując je właściwym kodem. W tym przypadku metoda na ‚speca’ czyli ocenienie po jednym spojrzeniu nie dam nam żadnej odpowiedzi. Wspomnieć należy jeszcze o tym, że fejki stają się coraz bardziej podobne do oryginałów przez co zadanie staje się jeszcze trudniejsze ale mam nadzieję, że poniższe wskazówki pozwolą  uniknąć późniejszych rozczarowań.

http://youtu.be/Hb5TDRavpg4

Gdzie najlepiej kupować buty, aby mieć pewność, że nie trafimy na podróbki?

Kupujmy je u zaufanych sprzedawców. Wiem, łatwo powiedzieć ale zaraz ustalimy sobie jak takiego sprzedawcę znaleźć i określić jego autentyczność. Skupmy się na polskich sklepach, ponieważ laik odsiewający zagraniczne oferty tym samym zmniejsza ryzyko przykrej niespodzianki. Nie chcę dyskryminować tutaj doskonałych zachodnich sklepów ale na początek sugerowałbym szukać u rodzimych sprzedawców posiadających oficjalne konta w Nike. Załóżmy, że znaleźliśmy obuwie, które chcemy kupić. Sprawdźmy najpierw zakładkę kontakt. Powinien tam widnieć adres siedziby firmy i najlepiej gdy sklep podaje również numer telefonu. Nie ma w Polsce firmy handlującej oryginalnym towarem, która zarejestrowana byłaby tylko i wyłącznie za granicą. Nie wierzmy w hasła typu „buty prosto do producenta z USA”. W przypadku gdy nie jesteśmy pewni co do rzetelności sklepu, spytajmy innych o zdanie. Nie ma nic prostszego od wpisania do wyszukiwarki nazwy domeny i dopisanie frazy ‚opinie’. Rady można zasięgnąć również na forach takich jak Swaggerhypeclub lub Hype5 gdzie stworzono do tego odpowiednie tematy i listy legitnych sklepów stacjonarnych oraz internetowych. Dobrym sposobem na sprawdzenie miejsca gdzie chcemy dokonać zakupu jest telefon do konkurencji. Przedzwońmy do innej firmy, która posiada ten sam produkt i zapytajmy czy konkurencyjne przedsiębiorstwo XXX handluje oryginalnymi butami. Zakładam, że nie zostaniemy okłamani przez konsultanta ds. obsługi klienta. Nie widzę również przeszkód w wykonaniu jednego telefonu lub napisaniu maila do Nike Poland z pytaniem o autentyczność produktów. Wszyscy oficjalni sprzedawcy zaopatrują się bezpośrednio w polskim oddziale Nike Poland, który podlega pod Nike Europe i siłą rzeczy nie może być tutaj mowy o jakichkolwiek fejkach.

Najczęściej podrabiane były zwykle kicksy Jordana i oczywiście Air Max, które w ostatnich latach stały się w Polsce niezwykle popularne. Uważajcie, aby nie zostać nabitym w butelkę, bo niektóre podróbki naprawdę są świetnej jakości.

Pamiętajcie też, że jeśli macie wątpliwości, zawsze możecie do nas napisać na adres redakcji, zaczepić nas na Twitterze (@szczepanradzki lub @mikelwwa) lub wysłać wiadomość na FB.

Podróbki – wszystko co musisz wiedzieć:

Jak odróżnić podróbki od oryginału – część druga

Uwaga na podróbki na Allegro – lista

Podróbki butów przebiegły… 4,5 km

Nie daj się nabrać – uważaj na oszustów!

Kolejne oszustwo – tym razem Nike Air Max

Fila wypuściła podróbki? Skechers pozywa