Nie da się opowiedzieć historii adidasa nie wspominając choćby o Pumie. Nie da się również opowiedzieć historii Pumy, nie wspominając o adidasie. I wcale nie wynika to z tego, że obecnie Puma jest własnością większego adi, ale dlatego, że założycielami obu marek, są bracia Dassler.

W latach 30-tych ubiegłego wieku bracia Dassler, Rudolph i Adolf robili najlepsze buty na świecie. Bez dwóch zdań. I cały świat ich pragnął – biznes rósł jak szalony między innymi po tym, jak Jesse Owens zdobył cztery medale podczas Igrzysk Olimpijskich w 1936 roku w Berlinie. Ale ten sukces, był też tym, co podzieliło braci, co sprowokowało wielką rywalizację.

Żebyśmy mieli jasność – Jesse Owens dostał od nich buty aby wystartować w Igrzyskach. Był więc seedingowany. A Ty blogerze, ile medali dowiozłeś marce, która co Ci daje? Ja przyznam szczerze, zero.

Wracając do braci. Mówi się, że pomiędzy oboma rosły napięcia, afery, knucia i kłamstwa. Nie dało się ciągnąć tej współpracy. W 1949, Adi stworzył adidasa, Rudolph założył Pumę. Nazwa Adolfa, wzięła się od … Adi, jego pseudonimu i początku nazwiska. Nazwa Rudolpha, Puma … no cóż, po prostu była fajna.

Przez kolejne lata obaj przerzucali się pozwami, wezwaniami do sądu, patentami. Praktycznie wszystko co wychodziło spod ręki jednego, było przez drugiego krytykowane. Koszty tego wszystkiego były niebotyczne, prawnicy, pisma, sądy. Wszystko przez rodzinne nieporozumienia.

I co interesujące oraz niezwykłe, ich walka przeniosła się dalej. Nie tylko nie pozostała między nimi pod dachem domu rodzinnego, nie tylko kosztowała ich fortunę, ale i spolaryzowała mieszkańców Herzogenauer. W tym właśnie mieście, mieściły się fabryki zarówno adidasa, jak i Pumy. Wybierając markę butów, wybierałeś przynależność do grupy społecznej. Stawałeś się wrogiem.

Bracia Dassler zmarli w odstępie dwóch lat od siebie. Zostali pochowani po dwóch stronach miasta, udowadniając tym samym, że nawet po śmierci, dalej byli podzieleni.

I tak było przez dekady, do 2009 roku. 9 lat temu, pracownicy adidasa i Pumy, rozegrali przyjacielski mecz w piłkę nożną rozpoczynając tym samym proces pojednania.