W 1983 roku marka Nike zaprezentowała model Pegasus – buty, które miały stać się uniwersalnym fasonem dla wszystkich biegaczy. Miały symbolizować ruch, prędkość oraz dawać wrażenie latania, dlatego wyposażono je w amortyzację Air oraz nazwano na cześć mitologicznego, skrzydlatego konia Pegaza.

10 SŁYNNYCH BIEGACZY, KTÓRZY TRENUJĄ W PEGASUSACH

1. Joan Benoit Samuelson
2. Matthew Centrowtiz
3. Timothy Cheruiyot
4. Amy Cragg
5. Lelisa Desisa
6. Evan Jager
7. Geoffrey Kamworor
8. Eliud Kipchoge
9. Faith Kipyegon
10. Bernard Lagat

W trakcie 35-letniej kariery, Pegasusy przeszły istotne modyfikacje technologiczne i wytrzymały codzienne treningi niezliczonych biegaczy amatorów i sportowców. Jednak model nie od zawsze stanowił chlubę Nike. Poniżej znajduje się 10 najciekawszych faktów na temat tego modelu.

1. To najlepiej sprzedający się model biegowy Nike w historii.

2. Mark Parker, obecny CEO Nike, był członkiem zespołu odpowiedzialnego za stworzenie oryginalnych Pegasusów. W tamtym czasie zajmował jednak stanowisko managera w dziale zaawansowanego projektowania oraz dyrektora działu projektowania i konstrukcji.

3. Pegasus był pierwszym modelem, w którym zastosowano Air Wedge – jednostkę powietrzną Air, która znajduje się jedynie pod piętą. Według katalogu Nike z 1982 roku: „Air Wedge tłumi wstrząsy o 12 proc. lepiej niż wkładka z pianki EVA, którą zastąpiła”. Co ciekawe, początkowo model ten nazwano Air Wedge Trainer.

4. W 1987 roku wypuszczono dziecięcą wersję tego modelu.

5. Widoczna poduszka Air została wprowadzona do modelu Pegasus w 1996 roku.

6. Założyciel Nike, Phil Knight prawdopodobnie ma w tym momencie na nogach czarne Pegasusy. Widziano go już w tym modelu na oficjalnych przyjęciach, podczas publicznych wystąpień,
a także pomiędzy spotkaniami w siedzibie Nike w Beaverton w Stanie Oregon (USA).

7. W 1997 roku chwilowo zawieszono koncesję na produkcję Pegasusów. W 1998 roku model pojawił się pod nazwą Arma, ale technologia praktycznie pozostała taka sama. W 2000 roku oficjalnie powrócił jako Air Pegasus 2000, zaprojektowany przez twórcę Air Max Plus – Seana McDowella. Stanowił część kolekcji Bowerman Series tworzonej przez biegaczy dla biegaczy.

8. W 2004 roku pojawiła się pierwsza wersja Pegasusów dopasowana do anatomii kobiecej stopy. Wzmocniono między innymi poziom wsparcia w środkowej części buta. Jednak dopiero w 2006 roku uznano to za cechę specyficzną dla płci. W wersji z 2018 roku po raz pierwszy zastosowano piankę Cushlon specjalnie dostosowaną do damskiej stopy.

9. To pierwszy, niekoszykarski but Nike, w którym wykorzystano zapięcie FlyEase.

10. W 2018 roku, czerpiąc inspirację z modelu Zoom Vaporfly 4%, Pegasusy wyposażono po raz pierwszy w poduszkę Zoom Airbag na całej długości podeszwy. Chcąc dowieść, że poduszka Air może się zginać podobnie jak płytka węglowa, projektanci podgrzali poduszkę w mikrofalówce i owinęli wokół kufla z piwem.

PIĘĆ WYJĄTKOWYCH EDYCJI LIMITOWANYCH

1988 rok

Męski model Air Pegasus ACG wyposażono w cholewkę ze skóry syntetycznej oraz gumowe noski, aby zapewnić biegaczom obuwie odpowiednie na chłodniejszą pogodę oraz biegi terenowe.

1991 rok

Męski model Air Pegasus A/T został wykonany z czarnej i szarej skóry naturalnej oraz syntetycznej z myślą o bieganiu po każdego rodzaju nawierzchni.

1991 rok

Air Pegasus Racer to lżejsza wersja modelu Air Pegasus stworzona z myślą o startach w zawodach.

2003 rok

Model Air Trail Pegasus został wyposażony w wytrzymały bieżnik o waflowej fakturze, który miał zapewnić lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni. Cholewka została wykonana z przewiewnej siateczki, a gumowy nosek dodatkowo chronił obszar palców.

2017 rok

Chcąc uczcić sukcesy Mo Farah, Nike stworzyło spersonalizowaną edycję ulubionych butów treningowych biegacza. Air Zoom Pegasus Mo Farah nawiązują do faktów z życia maratończyka: czerwony kolor odnosi się do jego ulubionej drużyny piłkarskiej, flaga Union Jack symbolizuje tytuł szlachecki nadany mu przez królową Elżbietę II, a złote akcenty – dziewięć złotych medali.

Nike Air Zoom Pegasus 35 dostępny będzie w kolorystyce Elemental Rose w damskiej rozmiarówce już od 15 maja br., a damskie i męskie modele w wersji Crimson od 1 czerwca br. na nike.com oraz u wybranych sprzedawców detalicznych.