Skepta, brytyjski artysta nigeryjskiego pochodzenia, uważa buty Nike Air Max BW za ikonę obuwia, która swój urok zawdzięcza wyrazistej konstrukcji i widocznej poduszce powietrznej „Big Window”. „Gdy byłem młodszy, poduszka Nike Air była wyznacznikiem szpanu”, mówi Skepta. „Większa poduszka oznaczała większy szacunek na ulicy”. Sześć lat po premierze modelu BW powstał model Air Max 97, który zaskoczył wszystkich pełnowymiarową, widoczną poduszką Nike Air. Skepta postanowił połączyć podeszwę modelu Air Max 97 z cholewką BW, dzięki czemu nie tylko oddał hołd kulturze grime’u, ale również udowodnił, że nie bez powodu model „Big Window” nazywany jest legendą.

Inspiracją pierwszej współpracy Skepty z firmą Nike było marokańskie miasto Marrakesz. Z kolei model Air Max 97/BW to ukłon w stronę Paryża – miasta, które odegrało kluczową rolę w jego podróży. Skepta zadomowił się we francuskiej stolicy jeszcze na samym początku swojej kariery, a jego miłość do tego miasta nie słabnie. Wyrazista kolorystyka logo Swoosh odnosi się do barw francuskiej flagi, natomiast kolor niebieski w szczególności nawiązuje do jaskrawoniebieskiego odcienia willi znajdującej się w Ogrodach Majorelle, która została zbudowana w latach 20. dwudziestego wieku przez wybitnego francuskiego malarza.

KUP W NIKE

„Na samym początku chciałem umieścić na butach kłódki, które kojarzą się z punk rockiem”, mówi Skepta, który sam nosi na szyi łańcuch z kłódką. „Pamiętam most w Paryżu, na który przychodzili zakochani i przypinali kłódki na symbol wiecznej miłości. Dlatego chciałem, żeby moje buty miały premierę właśnie w Paryżu. Żeby uhonorować miasto i ludzi, którzy mnie tu przyjęli jak swojego”. Subtelne detale w postaci siateczki zaczerpniętej z modelu Air Tuned Max, podeszwy oryginalnego Air Max 97, odblaskowej wstawki na cholewce oraz elastycznych sznurowadeł nawiązują do klasycznych modeli, które Skepta pamięta jeszcze z czasów dzieciństwa. Na podeszwie zewnętrznej modelu Air Max 97/BW SK znajduje się logo SK Air, które stanowi ukłon w stronę logo Air Max Plus, a kształtem przypomina brytyjskie gniazdko elektryczne.

„Udało nam się połączyć elementy pochodzące z różnych czasów w taki sam sposób, w jaki dzieciaki łączą ubrania, lub muzycy, gatunki muzyczne”, mówi Jupiter Desphy, projektant obuwia Nike Sportswear. „Podczas tworzenia tego modelu chcieliśmy się po prostu dobrze bawić”.