Jak odróżnić podróbki od oryginału? Kilka dni temu prezentowaliśmy pierwszą część naszego mini-poradnika, w którym wyszczególniamy elementy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie kicksów.

Pamiętajcie, że podrabiane obuwie bywa ulepszane, modyfikowane i jeśli chodzi o sam wygląd, staje się coraz bardziej zbliżone do oryginału. Musicie więc być czujni. Michał Mahol z Butymarkowe.pl opowiada nam o kolejnych elementach, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie kicksów.

Enjoy!

Czy można sprawdzić oryginalność buta np. po kodzie Nike?

Kod Nike, czyli numer katalogowy lub numer #SKU to dziewięć cyfr, które powinny być umieszczone na etykiecie pudełka oraz na nazywanej metce wewnątrz buta.

atmos2

Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, żeby podrobiony model posiadał oficjalny numer katalogowy i w większości przypadków tak jest. Nie warto skupiać się na numerze katalogowym, a bardziej na samej metce i na tym jak została zaprojektowana.

Istotna jest jej wielkość, to jak została wklejona do buta, w jakim miejscu dokładnie ją umiejscowiono i jak zostały na niej rozmieszczone znaki. Te pytania znajdą swoje odpowiedzi dopiero gdy porównamy zakupiony towar z takim samym lub podobnym. Przejdźmy się zatem do sklepu stacjonarnego Nike lub poszukajmy trochę w sieci. Zaznaczam, że oficjalne tagi zmieniają się w zależności od kolekcji i nie ma tylko jednego wzorca. Nawet na najlepszej jakości fejkach czyli tzw. replikach (prawda że ta nazwa ładniej brzmi?) będą występowały drobne różnice, co nie oznacza, że wkrótce podróbki będą posiadały takie same tagi.

Do niedawna większość sklepów internetowych handlujących podróbkami tytułowała swoje modele np. 5 cyfrowymi kodami co powinno na wstępie zdyskwalifikować takiego sprzedawcę. Obecnie, po wpisaniu numeru katalogowego, popularnej kolorystyki do wyszukiwarki internetowej możemy być pewni, że wśród wyników czai się czarna owca, a w niektórych przypadkach nawet całe stadko. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, żeby podrobiony model posiadał oficjalny numer katalogowy ale jeżeli go nie posiada, to nawet jeżeli kosztuje tyle co para klapek na bazarku, to nie powinniśmy dać się nabrać.

Czy pudełko ma znaczenie, możemy po nim już stwierdzić, że but jest oryginalny? Np. po naklejce, wykonaniu pudełka, logotypach na nim, etc?

Samo pudełko może nam powiedzieć bardzo dużo na temat oryginalności butów jakie znajdują się w środku, o ile mamy do czego się odnieść. Czyli powinniśmy porównać je z oryginałem.

Mamy tutaj dokładnie tę samą sytuację co z numerem katalogowym. Podrabiane pudła potrafią do złudzenia przypominać oryginalne, ale przeważnie zawsze znajdą się jakieś delikatne różnice. Decydujące znaczenie ma tutaj rodzaj oraz grubość kartonu z jakiego złożone jest pudełko, jakość nadruków oraz najważniejszy element czyli etykieta pudełka.

Screenshot 2014-02-04 14.21.00

Przeważnie podrabiane etykiety różnią się od oryginalnych ale można trafić na takie kwiatki, które posiadają prawdziwy kod kreskowy. Po zeskanowaniu smartfonem albo zwykłym czytnikiem kodów kreskowych produkt zostanie zidentyfikowany jako konkretna, oficjalnie wydana kolorystyka. Zostawmy zatem zabawę w kartonowego detektywa osobom, które okrzepły już na dobre w tematyce sneakersów. Dochodzimy tutaj ponownie do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie bezpiecznego miejsca, gdzie będziemy stale zaopatrywali się w wymarzone kicksy.

Na jakie elementy zwracać szczególną uwagę? Są jakieś znaki szczególne, które pozwolą stwierdzić, że mówimy o bucie od Nike?

Producenci podróbek perfekcyjnie opanowali redukcję kosztów, zastępując wysokiej jakości materiały, tanimi substytutami. Nie mówię już o zwracaniu uwagi na charakterystyczne detale.

Każdy model z linii Air Jordan posiada elementy, które są trudniejsze do podrobienia. Może to być np. hologram tzw. „kocie oko” w Air Jordan XIII, płytka z włókna węglowego w podeszwie Air Jordan XI lub system w Air Jordan III, ale żeby móc to ocenić potrzebna jest wiedza.

W przypadku gdy jej nie posiadamy skupmy się po prostu na wybraniu rzetelnego sprzedawcy o czym mówiliśmy już wcześniej. W przypadku modeli takich jak Nike Air Max 90 lub Nike Air Max 1 odnalezienie znaków szczególnych patrząc jedynie na zdjęcia jest jeszcze trudniejsze, ponieważ szablon tego buta jest już oklepany do granic możliwości.

Screenshot 2014-02-04 14.21.07

Tylko wprawne oko zauważy różnice w bryle, kształt logo lub proporcje i odległości pomiędzy poszczególnymi elementami buta. Może się tak zdarzyć, że trafimy na podróbkę tak dobrze wykonaną, że porównywanie zdjęć nie rozwieje naszych wątpliwości. Ilość podróbek na rynku nie pozwala na określenie sposobu lub klucza według którego możemy rozpatrywać wszystkie przypadki. Każdy model trzeba rozpatrywać indywidualnie np. dzięki takim poradnikom jak ten.

Zobaczcie np. perfekcyjną replikę Air Jordan III White Cement

http://www.youtube.com/watch?v=ARcHhanUHyM

Albo Replikę Air Jordan XI Bred

http://www.youtube.com/watch?v=vh3H39QV0IY

Przegapiłeś pierwszą części naszego mini-poradnika? Sprawdź, jak nie dać się nabrać oszustom.