Jeśli ktoś wie o co chodzi w temacie Blue i Red na nowych Reebok Ventilator i kojarzy sprawę Crips i Bloods, to może odpuścić sobie dalszą lekturę. Jeśli nie, to przenosimy się do Los Angeles.

Crips i Bloods to dwa gangi operujące w USA, ale przede wszystkim w Los Angeles. Ten pierwszy powstał w Mieście Aniołów w 1969 roku, ten drugi trzy lata później. Generalnie nie są to gangi, które stoją na ulicach i krzyczą do siebie niecenzuralne słówka z pogróżkami. To gangi, które zamiast gadać, działają i realnie do siebie strzelają. Tak w dużym uproszczeniu.

Crips w pewnym momencie liczyli nawet 30 tysięcy członków (!), a ich elementem rozpoznawczym był kolor niebieski. Bloods? Powstały w Compton gang działa również w Europie Zachodniej, jego symbolem jest kolor czerwony, a cała organizacja liczy około 15 tysięcy członków. Blood zaczęli być znani w latach 90-tych ubiegłego wieku kiedy to Marion Suge Knight i mało znany gość Dr Dre, za pieniądze pochodzące z handlu narkotykami założyli wytwórnię Death Row Records. W tej nagrywał choćby 2Pac, ale pod jej marką nagrywali należący do Crips Snoop, Nate Dogg czy Warren G.

Tak jak wspomniałem wojna pomiędzy tymi gangami to nie było oblewanie się wodą, wyzwiska i pisanie na murach obraźliwych tekstów. To była prawdziwa uliczna wojna, w której padały strzały, a chwilę po nich na ziemi lądowało martwe ciało.

Kilka tygodni po tym co stało się w Baltimore (nie śledziłem sprawy dokładnie, ale chodzi o śmierć faceta podczas aresztowania) Crips i Bloods połączyli siły w projekcie Unity. I o to też chodzi Lamarowi – Blue i Red to połączenie sił, tylko w  tym przypadku jest to w prostej linii połączenie mające dać spokój agresji, którą w USA można było oglądać latami. Sam projekt UNITY jest przede wszystkim skierowany do młodzieży.

kendrick-blog-1-780x500

reebok-ventilator-kendrick-lamar-collab-3

kendrick-lamar-x-reebok-ventilator-4

kendrick-lamar-x-reebok-ventilator-3

kendrick-lamar-x-reebok-ventilator-2