World Class Coctail Festival

Wiesz, co musisz wiedzieć o koktajlach, oprócz tego, że zawierają alkohol? To akurat nie jest żadną tajemną wiedzą. Koktajle złożone są zwykle z kilku składników. Tak dobranych, żeby nasze kubki smakowe przeżywały orgazm za orgazmem. Niezależnie od preferencji, wybór w świecie koktajli jest olbrzymi, więc każdy z nas, będzie bardzo zadowolony, gdy znajdzie swoją ulubioną mieszankę.

Dlaczego w ogóle o tym wspominam? Bo z dumą ogłaszam, że zostałem ambasadorem World Class Coctail Festival. Krótko mówiąc, ludzie dookoła zorientowali się, że lubię pić, to pozwalają mi to robić oficjalnie. Jeśli nie wiesz czym jest World Coctail Festival, to śpieszę z wyjaśnieniem. To Restaurant Week, tyle że dla koktajlbarów i barmanów. Impreza odbywa się w dniach 5-16 czerwca i udział bierze w niej dziesiątki lokali z kilkunastu miast w całej Polsce. Za 29 złotych można spróbować kilku fajnych koktajli, gdzie zwykle jeden kosztuje 18+ PLN. Całą listę znajdziesz na stronie wydarzenia. Ja już swoje miejscówki wybrałem, więc sprawdzaj na Instagramie, co dzieje się w temacie.

Oto kilka najważniejszych rzeczy, które trzeba wiedzieć o koktajlach. Przede wszystkim koktajl to nie drink, a barman to nie kelner. Zapamiętaj.

Ciekawostki, które warto wiedzieć o koktajlach

 • Koktajl jest pewnego rodzaju formą sztuki. Mówi się, że jest to ekspresja ludzkiej kreatywności, wyrażona w świecie alkoholi, likierów i soków.
 • Koktajle są przygotowywane z całej gamy alkoholi, whisky, brandy, ginu, wódki, rumu, ale też piwa, absyntu czy tequili. Zauważyłeś, że brakuje tu wina?
 • Etymologia słowa koktajl jest ciągle poddawana debacie (podobnie zresztą jest z rumem). Istnieje wiele interpretacji, śmiesznych anegdot dotyczących pierwszego użycia nazwy. Niektórzy twierdzą, że pochodzi ona od cockfights, czyli walk kogutów (cock), gdzie ogon (tail) pokonanego zwierzęcia był wręczany zwycięzcy, a wszystko to skutkowało libacją alkoholową. Inni znowu opowiadają historie o meksykańskiej dziewczynie o imieniu Xock, która to serwowała mikstury alkoholowe amerykańskim dygnitarzom. Najbardziej prawdopodobna historia ma jednak związek z francuskim słowem coquetel, czyli pucharkiem do wina używanym w Bordeaux.
 • Pierwsze koktajle były raczej lekarstwami, a nie napojami alkoholowymi.
 • Mojito ma bogatą historię związaną z piratami, a jego wielkim miłośnikiem był Sir Francis Drake, człowiek, który rozpowszechnił ziemniaki w Europie – więc możemy mu też podziękować za wódkę. No i za złagodzenie nędzy lata temu.
 • Przepięknym rajem dla koktajli był w 19 wieku Nowy Orlean. I generalnie to właśnie USA przyjmuje się za miejsce, gdzie popularność tych napojów eksplodowała (choć dalej trwa spór pomiędzy USA i Wielką Brytanią, jeśli chodzi o miejsce wynalezienia koktajli).
 • Rozwój rynku koktajlowego był związany z podróżami, łatwiejszym dostępem do narzędzi i przede wszystkim alkoholu. Nie da się bowiem zrobić Manhattana bez wermutu.
 • Złotym wiekiem koktajli jest czas pomiędzy latami 1890, a 1920. Receptury były udoskonalane szczególnie dzięki dostępowi do świeżych owoców.
 • Początek prohibicji w USA latach 20-ych ubiegłego stulecia, to przeniesienie się kultury koktajlowej pod ziemię. W tym czasie, przez kiepską jakość alkoholu, powstało wiele słodkich i owocowych koktajli, które maskowały słabą jakość podstawowego składnika.
 • Koktajle na bazie rumu powstawały w okresie II Wojny Światowej, kiedy to ciężko było o whisky. Wtedy właśnie narodziły się tropikalne koktajle, takie jak Mai Tai.
 • Za ojca miksologii uznaje się Jerry Thomasa. Nie był on co prawda pierwszym barmanem w USA, ale był pierwszym, który o miksologii pisał. Thomas w 1862 opublikował The Bon Vivant’s Companion, also known as The Bartender’s Guide.
 • Na świecie istnieje bar, który serwuje alkohol od … ponad 1100 lat. W 2004 roku irlandzki pub Sean’s Bar został wpisany na listę Rekordów Guinnessa. Pub założono około 900 roku. Właściciel dowiedział się o tym podczas remontu. Jak? Ściany w lokalu wykonane były w sposób, który wykorzystywany był w budownictwie w 10 wieku. Dla zestawienia, najstarszy pub w USA, to White Horse Tavern, założone w 1673 roku.