Podczas wakacji na Krecie zwróciliśmy uwagę na sklepiki zalane japonkami marki Havaianas.
Japonki jak japonki, dziwnie ich dużo, ale w tak ciepłym kraju innych butów kupić nie sposób. Co ciekawe, po powrocie zobaczyliśmy też te same japonki w Polsce.
No cóż, takie rzeczy sprzedają się w wielu miejscach. Temat zniknął z naszych głów do momentu aż otworzyliśmy nowy numer magazynu Brief, a tam … wielki artykuł o brazylijskim hicie sezonu napisany przez Aleksandrę Prejs.
Pozwolimy sobie zacytować lead
[quote align=”center” color=”#999999″]
Łatwo je zauważyć. Noszą je zarówno plażowicze wypoczywający w nadmorskich kurortac, jak i pracownicy niezobowiązani do przestrzegania ścisłego dress code’u. Gumowe klapki-japonki marki Havaianas zawojowały świat. Dzięki Carli Schmitzberger, z butów dla mniej zamożnych Havaianas stały się flagowym towarem eksportowym Brazylii. Jak do tego doszło?
[/quote]
Japonki produkowane są od … 51 lat i zostały wyprodukowane specjalnie dla mniej zamożnych. Sytuacja uległa zmianie, bo w tym obuwiu chodziła i królowa Szwecji.
Niebieski, żółty, brązowy, czarny, różowy – w tych kolorach początkowo produkowano Havaianas. Obecnie w samej wersji Havaianas Top jest ich dwadzieścia.
Jak pisze Brief: zmiana postrzegania marki – z tej której ludzie się wstydzą, na zabawną i aspirującą. Stworzono więc specjalną i głośną kampanię reklamową, na którą złożyła się współpraca z blogerami, liderami opinii, redaktorami magazynów modowych i celebrytami. Wybrani dostawali także obuwie za darmo i automatycznie stawali się ambasadorami marki.
Efekt? Haivaianas są upominkiem rozdawanym podczas wręczania statuetki Oskara. Japonki są też sprzedawane w … nowojorskim Bloomingdale’s i mają tam swój sklep.
Havainas to prawdziwy hit, w Brazyli 850 na 1000 osób chodzi właśnie w japonkach tej marki.
A ma być jeszcze lepiej, bo firma (jak przystało na profesjonalistów) na nowe kształty, dobór kolorów i wykonanie w nowych technologiach, marka pracuje z pięcioletnim wyprzedzeniem.
[dropcap type=”circle” color=”#00000″ background=”#aad400″]50[/dropcap] – tyle razy gumowe japonki Havaianas okrążyłyby ziemię, gdyby wszystkie wyprodukowane sztuki ułożono obok siebie.
[dropcap type=”circle” color=”#00000″ background=”#aad400″]80[/dropcap] – w tych latach ubiegłego wieku sprzedawano około 80-85 milionów par klapek… rocznie.
[dropcap type=”circle” color=”#00000″ background=”#aad400″]171[/dropcap] – tyle milionów par sprzedano w ubiegłym roku. Poza Brazylią 20 milonów.
źr. Brief, Fast Company, Cool Brand Stories