Jaka jest przyszłość obuwia sportowego? To Futurecraft 3D. adidas przedstawił swój nowatorski projekt, który – jak sama firma twierdzi – zmieni reguły gry. To powstający w drukarce 3D but biegowy, który może zostać indywidualnie dopasowany do stopy każdego biegacza. Brzmi prawie jak science fiction, ale takie właśnie są projekty z serii Futurecraft. To unikalna inicjatywa mająca na celu połączenie nowoczesnej technologii i precyzji wykonania na każdym etapie tworzenia buta.
Argumentem kluczowym w projekcie wydaje się niespotykana dotąd personalizacja produktu, który będzie pasował do każdej stopy, ale do każdej indywidualnie. Ma to pomóc osiągać jak najlepsze rezultaty biegowe, ale także dać niespotykany do tej pory komfort.
Ambicją adidas jest, by każdy, kto wejdzie do sklepu, mógł przebiec się na specjalnie zaprojektowanej bieżni. Jej odczyty uzupełnione o trójwymiarowy skan stopy, pozwoliłby na błyskawiczne wydrukowanie buta w technologii 3D. O ile oczywiście słowem but można określić tę w pełni elastyczną i przewiewną, wykonaną z karbonu kopię stopy sportowca.
Futurecraft 3D to na razie prototyp i projekt, który bardzo chcielibyśmy wprowadzić na rynek. Zastosowaliśmy w nim jedyne w swoim rodzaju połączenie nowatorskiego procesu produkcji i materiałów. Drukowana w technologii 3D cholewa pozwala nam nie tylko tworzyć bardzo dobre buty biegowe, ale także wykorzystywać dane, które zbieramy. Dzięki temu możemy zaspokajać potrzeby każdego sportowca – tłumaczy Eric Liedtke, Executive Board Member adidas AG, odpowiedzialny za globalne marki.
Realizacja projektu Futurecraft 3D jest możliwa dzięki partnerstwie i współpracy z pionierem i wiodącą w Europie firmą specjalizująca się w druku 3D – Materialise.
Futurecraft 3D jest pierwszym rozdziałem w historii serii Futurecraft. W nadchodzących sześciu miesiącach można spodziewać się kolejnych rewolucyjnych projektów powstałych w ramach tej inicjatywy.
https://youtu.be/3RucyZiPfjw
jestem ciekawy na jakim etapie jest NB z drukowaniem podeszwy. Od 2013 roku drukują podeszwy w technologii 3D dla lekkoatletów (sprinterów) których wspierają. Pytanie czy będzie koleiny niewypał produktowy jak z serią adidas 1, czy sukces jak w przypadku technologii boost. Swoją drogą ciekawe jaka będzie cena detaliczna takiego obuwia, skoro będzie customizowane pod klienta. Podejrzewam, że nie za szybko się pojawi ta opcja w ofercie.